|
NÜRNBERGMESSE – 1. DAG
Yiihaaaah, så er vi igang. Landladyen på vores hotel kunne indledningsvis fortælle, at det regionale tyske TV havde været på besøg på hotellet i forbindelse med Spielwarenmesse – og hun kunne fortælle, at ”de trofaste danskere fra Togcenter” kom nok engang så hun havde bestilt den dobbelte mængde af god, tysk dunkel-øl. Så har vi da i hvert fald sat een eller anden form for aftryk på begivenheden.
Messen startede lidt langsomt, da tyskerne angiveligt oplever lidt træghed på hobbymarkedet. Men ikke desto mindre kunne vi da hurtigt se alle ”de gamle” firmaer – foruden en række spændende nye:
Technology 4 Trains (H0 – DCC)
Her er koblingerne, vi alle sammen har ønsket os til H0-brug. T4T-koblingerne passer i NEM-skakt og kan overføre strøm og signaler fra et lokomotivs dekoder og strøm-backup til den efterfølgende vognstamme. Hver vogn har en indbygget funktionsdekoder (rundt regnet 150,- kroner pr. vogn), og ved hjælp af disse dekodere og fra funktionstasterne på lokomotivdekoderen kan man tænde og slukke lyset i de individuelle vogne samt koble vognene af vilkårligt.
Det er altså muligt at fortælle lokomotivet, at eksempel vognene 4, 5 og 6 skal kobles ved kommandoen ”afkoblingsfunktion af vogn 4”. Systemet er fremstillet til DCC-formatet og giver en fremragende funktionalitet, svarende til vilkårlig Telex-funktion.

Brawa (N, H0, 0)
Det er jo ikke fordi, vi har så mange 0-kørere i Togcenter, men der er alligevel en del. Til dem vil det sikkert være hyggeligt at vide, at Brawa i 2011 sender en Off52 dobbelt-autotransporter i størrelse 0 på markedet. Dobbeltvognen var i mange år rygraden i eksporten af de tyske bilmodeller til udlandet – også Danmark, og Brawa sender tre versioner på markedet – DB epoke III i to forskellige driftsnumre (37050 og 37051) samt en epoke IV (37052), og alle i den typiske fimsebrune farve, som DB holdt så meget af i 60’erne og 70’erne.

Hvis man holder af tysk epoke II og –III sidebanedrift, så er Brawas H0 BR9810 rigtig delikat. Det D-1 koblede lokomotiv er en fin lille tendermaskine, som enten er i DRG (II - ) eller DB (III). Trods sin lille størrelse har lokomotivet kortkoblingskinematik, metalstøbt overdel, masser af metaldetaljer, fritstående lanterner og et hav af meget fine detaljer – og dertil kommer lyddekoder og røgudvikler (40550, 40551, 40552 og 40553 for DRG-versionen og 40554, 40555, 40556 og 40557 for DB). Yum-yum.

Det er dansk, det er dejligt, og det er mejerigtige æg til ismejerierne hver dag – i hvert fald i Brawas DSB IE-godsvogn (”kølevogn”) i epoke III, som har kørt overalt i landet – faktisk helt fra 1919 og langt op i epoke IV. Trods sin firkantede udformning er detaljerigdommen helt fantastisk med håndbøjler, profilerede hjul, kortkoblingskinematik og hele molevitten.
I størrelse N kommer der en fantastisk masse vogne fra DR epoke IV, både rekovogne og Halberstädter i orange/beige (65055, 65108, 65109, 65110 og 65111), grøn/beige (65056, 65104, 65105, 65106 og 65107), grøn (65100, 65101, 65102 og 65103) og endelig Mitropa-rød (65094). Reko-vognene kommer også i epoke III, grøn 65046, 65047, 65048 og 65049), grøn/beige (65050 og 65051), blå/beige (65052) og beige/grøn (65053). Guf for alle N-kørere, der gerne vil have lidt østtysk ”kolorit” ind på deres spor – og så i Brawas megaflotte kvalitet.
ESU (H0)
Loksound-dekoderne kommer nu i en version 4.0, og det hr medført betydelige ændringer i elektronikken. Nu tager klasse D-forstærkeren højttalere ned til 4 ohm, hvilket giver basis for klart bedre lydgengivelse og lydniveauer, der kan gå op til tre gange højere end i dag. Størrelsen er fortsat den samme. Hukommelsen er samtidigt fordoblet, og der er otte lydkanaler (otte lyde kan gengives samtidigt). Vigtigst er dog nok, at driver-delen til motoren er selvkonfigurerende, hvilket betyder at man ikke længere skal indtaste data for motoren. Lokomotivet kører autonomt en god halv meter, og så ved dekoderen, hvilken motor, den har med at gøre. Loksound V4.0 kommer selvfølgelig fra fabrikken med et hav af (forbedrede) lyde.
Til ECoS’en kommer der nu en Loconet-adapter (50097). Det gør i realiteten ECoS kompatibel med en række ældre og ”fremmed” udstyr, så man eksempelvis kan bruge sin Intellibox eller lignende styringer sammen med ESU’s topmodel inden for digitale styringer.

ESU’s kørende nyhed er i år E151 i H0. Denne ”arbejdshest” på de tyske baner kommer både i epoke IV (grøn) og epoke V (”trafikrød”) – og her er sjov lille detalje – den er i begge tilfælde født med slæbesko til 3-leder digital drift. Men hold nu fast: Man kan clipse slæbskoen af, og så finder elektronikken selv ud af, at lokomotivet nu er til 2-leder DCC. Men hvad skal vi så med endnu en E151’er? Jo, ESU er gået amok i funktioner: Pantograf-brug skifter med kørselsretning, der er rangerlys, lyset i maskinrum og førerkabine kan tændes, der er gnistdannelse ved start i maskinrummet, ligesom bremserne gløder under ombremsning. Er det ikke nok? Så er der et utal af lyde i dekoderen: Bremsehvin, skinnehyl i kurver og over sporskifter, banegårdsmeddelelser foruden alle de tekniske lyde, man kan tænke sig.

Faller (N, H0)
Faller har virkelig fået indarbejdet laserskæring af andre materialer end plast i deres modeller – og med temaer som alpesmåhuse og Bodensøen. Men for nu at starte med regulære plastbyggesæt, så er årets Premium-model H0-flyvepladsen ”Schönefeld” (130580) med tårn, hangar, træk med svævefly og en Cessna-sportsflyver foruden det diller-daller, man normalt finder på en flyveplads. Man kan diskutere behovet, men den lille Cessna har været et kendt syn på den danske himmel igennem det meste af epoke III, IV og V.

Lidt gode H0-sager i det tyske alpine ferieområde er et fint lille bådehus (130510) og cykelhandelen ”Rad-Haus” (130508) – haha, tysk humor! – Det er et par fine huse, som både er meget repræsentative for tyskerhygge, men bådehuset kunne i nu også stå ved Bagsværd-sø. Man kan supplere byggesættene med uundværlige robåde og kajakker (130513) og mountain-bikes (180445).
Nogle virkelig lækre laserskårne træhuse er H0-alpehytterne og –broen (130295, 130298 og 120529). Det ligner fuldstændigt træ – og det er træ – men strukturen i træet passer fint til modelstørrelsen. Alpehytterne findes også som et sæt i N-skalaen (232368).
Lidt mere dansk er H0-kolonihaverne, der meget praktisk leveres som færdige dioramaer med nyttehaver, mexicanerovne, campingvogne, læhegn og hytter, der er som snydt ud af næsen på et Silvan-katalog. Der er foreløbigt seks modeller i serien. (180490, 180491, 180492, 180493, 180494 og 180495).
N-folket skal heller ikke snydes, så der kommer flere gode sager i 1:160. Sidebanestationen, ”Sonnenbühl” (212117) er noget af det kønneste, vi længe har set, medens DHL-speditionen med 19 læsseramper (222196) er god, brutal industriarkitektur. En lidt ældre lagerhal er ”grovvareselskabet” (222191) – en patineret ældre bygning med tre siloer.
På underholdningssiden har Faller ”genoptrykt” deres dødsdrom i H0 (140330) med to kørende motorcykler. Mærkeligt nok insisterer Faller på at levere sættet med telttag, så man ikke kan se motorcyklerne race rundt – så lad være med at montere taget.

Endelig har Faller digitaliseret deres Car System (jaeh, sådan da). Man kan nu samle sine styringsfunktioner fra stopspoler, vejbaneskift, sensorfunktioner i en række moduler (161350, 161351 og 161352). Bilerne kan nu også registrere polariseringen af magneter i vejen, hvad der åbner døren for flere styringsfunktioner – og man kan forudindstille hastighed i ét af to trin.

Noch (N, H0)
Hos Noch har man også set lyset – laserlyset, altså – og hvorfor snitte grøntsager, når man kan få dem laserskårne. Det nu 100 år gamle firma (hurra og tillykke) leverer blandt andet blomsterhaver (14050), vandplanter (14052), nyttehaver (14054) og markblomster (14056) i færdige former og blandinger, hvad der hurtigt og let giver en forbløffende realisme. Alt primært i H0.

De laserskårne småtterier kommer også til deres ret med planker og brædder – nok også mest til H0 – som vil være fremragende på byggepladser og i tømmerhandler. Kilometersten (14300) og hektometertavler (14302) til placering langs banelegemet giver også en flot realisme med lasercutting-teknlogien, og med en række småhytter som et 3-delt sæt til N (63804) og H0-koskur (65607) og H0-grisestald (65608) – foruden en stribe nye, store bygninger i flere skalaer – skruer Noch op for teknologien.
Rigtig spændende bliver det med tre vidt forskellige laserskårne funktionsmodeller.
H0-segmentdrejeskiven (fattigrøvs-drejeskiven) med tre spor (66250) til reverseringskørsel har en plankeoverflade og er utroligt lækker. Den giver mulighed for returkørsel og et enkelt remisespor på meget lidt plads. Jamen, den er herlig!
Lidt mere fesent – men sikkert muntert for de få kvindelige MJ-folk, som gemmer sig rundt om i landet – er en træterasse med dansende tyrolerpar. Den blot 7cm x 6cm ”store” H0-platform giver plads til tre par på gulvet – og under terrassen ligger elektromekanikken. Den eksterne elektronik sørger for mimikken – men musikken mangler. Man må altså selv bistå med ”Du Schwein hat mein’ Tochter gefickt...” i ¾-takt og med yodelliiiooooher på de rigtige steder. Så’ der s’gu’ majfest!

En ”limited edition” i lasercut er H0-byggesættet af en lille minebygning (66032), der kan udbygges med flere læsseramper (66033), hvor man eventuelt kan lægge et smalspor ind til en grubebane. Det er en virkelig fin anvendelse af lasercut-teknologien, som virkelig yder detaljerne retfærdighed.
Og så: Vrroooomm!!! Vi har længe manglet ordentlige MC og knallerter til de hårde drenge og plastik-rockerne på anlæggene. Nu sender Noch de første H0-tohjulere af høj kvalitet og genkendeligt design på gaden. Og det bliver i første omgang ”bessefar-raketten” BMW R60 (16400) – også med sidevogn (16402), nydelige 50-kubik, giftgrønne Kreidlere (16420) og gul-gyldne Zündapp KS50 (16410), en noget uheldig Honda CB750 (16440) – vi håber, at produktionsmodellen bliver bedre – og endelig (hurraaah) Norton Commando 850 (16430), somi høj grad ligner varen. Vi behøver vel næppe side, at i hvert fald een fra Togcenter har udbedt sig en Triumph Bonneville som næste års nyhed.

DAG 2
Okay, i dag er der langt flere i den ene hal på Spielwarenmessen, som interesserer os. Vi lægger hårdt ud med nogle meget spændende nyheder fra Viessmann:
Viessmann (H0)
Viessmanns vigtigste nyhed kan være svær at få øje på, men i praksis er det lige så let at anvende, som det er genialt. Viessmann bruger i dag en multiplexet teknologi, hvilket betyder, at der kun skal fremføres to ledninger til et signal – uanset hvor man lanterner, der er i signalet. De multiplexede signaler kobles blot til en box (5224), som identificerer signalerne, uanset hvor de er på anlægget. Man kobler så 5224 til Viessmanns Commander – eller en hvilken som helst anden slags digital styreenhed. Fordelen ved at bruge Commanderen er, at signalet melder sig selv ind i systemet, sådan at man bare kan click’n drag’ge signalet ned til den aktuelle togvej på displayet. Så er signalet konfigureret og klar til brug.
Viessmann har brugt teknologien til en meget fint H0 epoke IV/V DB-signalbro i grønmalet ætset messing, som er intet mindre end fantastisk at se på. Broen strækker sig ind over to spor.

Sammen med Kibri står Viessmann bag ”Sheriffen skyder på det hele” – i H0. Kibri har genoptrykt deres serie af westernbygninger (jow, det var lang tid siden, at den sidst var der – og det ses), og Viessmann har suppleret med flere af deres ”eMotion” elektrisk styrede figurer. Der er duellerende pistolleros og en stejlende pruhest med en cowboy, som svinger pisken. Meget autentisk til amerikanske anlæg fra forrige århundredeskift – og hvis hesten hedder Helga, kan figurerne vel også bruges til tysk epoke I/II.

Viessmann har også begået en kombipakke, hvor man får en H0-vognbelysning med flimmerfrit, varmhvidt diodelys, slutlys til vognen samt en orn’lig spandfuld passagerer. Hele molevitten bliver leveret til en reduceret pris, hvad der gør de i forvejen populære LED-vognbelysninger endnu mere attraktive.
Hobby Trade (H0)
Hobby Trade har haft svære, tekniske vanskeligheder med mekanikken i deres S-maskine, men de lover, at den vil være klar til salg omkring maj måned. Men medens vi venter, så er Hobby Trade på vej med deres CRM-/CRS-vogne, som kommer i tre varianter (inklusive styrevogn) samt flere forskellige litreringer. Der er foreløbigt planlagt syv H0-vogne i 6110x-serien.
EH-vognene har vi set før, men nu kommer de i H0 i en pladebeklædt version (tidligere træbeklædt). Vognene kommer i tre versioner, 51059, 51060 og 51061, hvoraf den sidstnævnte vil være med stafferinger på den DSB-brune baggrund, hvad der sikkert vil blive særdeles flot. Der vil også være en gråmalet specialvogn (51062).
IKA/ICS-kølevognene i H0 er en række forskellige variationer af de typiske hvide epoke III/IV-kølevogne fra DSB’s arsenal. De kommer som hel hvid IKA (34071), hvid med rød ”kølevogn/Interfrigo” påskrift (34072/-3/-4), hvid ICS RIV86 kølevogn/Interfrigo (34075/-6) og endelig som ICS med ”Danefrost/Brugsen” påskrift (34077/-8). Alle vognene er med bremplatforme og rigeligt med tagventilatorer.
Til sidst kommer Hobby Trade med en meget spændende formnyhed – metalstøbt endda – i form af et PF/PFR-sæt bestående af tre vogne, fladvogn/fladvogn m. bremsehus/fladvogn med bremseplatform og i to forskellige litreringer (41101/-2) – begge epoke III. Meget fine sæt – også til oprangering på mindre stationer, hvor man ofte har set disse vogne langt op igennem epoke IV.
Silhouette (N, H0, 0, I)
Silhouette har vanen tro begået en række spændende nye træer, planter og løv, som igen løfter barren for, hvad der er muligt i modelverdenen.
Vi kan jo lægge hårdt ud med et ”overtræk” til løvtræer. Det er næsten et lille net, som omformer et almindeligt løvtræ til et æbletræ. Man kan få æbleløv og æbler i version ”sommer” (926-22), ”tidligt efterår” (926-23) og ”sent efterår” (926-24). Det får træer til at fremstå som særdeles realistiske æbletræer. Kunne snyde selv Adam og Eva!
Nu er det jo ikke så længe siden, at Togcenter introduceret et serie af kartoffelrækker – som bygninger, altså. Men Silhouette har begået kartoffelrækker som den (næsten) ægte vare – og nok mest i H0. Kartoffelrækkerne er lige til at plante i versioner med enten hvide blomster (766-25) eller blåviolette blomster (766-26) – men man slipper heldigvis for at hyppe dem...
Endelig er der en serie af fantastiske højstammede fyrretræer og graner, som man typisk kender fra de indre dele af plantagerne i specielt Nordsjælland og Nordjylland – og overalt langs de tyske autobahner. I første omgang kommer disse ”Innenwald-Fichte/-Tanne” til H0 med lange, slanke stammer og meget realistiske nålekroner. Meget, meget flotte til skovstrækningerne.

Märklin/ (Z, H0, I)
Selv om man efterhånden nok skulle mene, at man ikke kan spytte for DSB MY-varianter i H0 fra Märklin, så er 37676 minsandten en – hey – MV? Nå, anyway, der er jo bare en MY med reservemotor. Ikke desto mindre er det en nydelig konstruktion i den klassiske brune farve, men denne gang med et blandet sort og sølvfarvet tag. Fin sag, hvis man mangler en epoke III MY. Meeen, der er jo også 37677, som er en rød/sort H0 MY med sneplove, 5-polet motor og alt det jazz, som kendetegner den klassiske MY.

Så er der i øvrigt et DSB H0 B-vogn supplementsæt (42816) til de tidligere brune B-vogne, der dukkede op for rundt regnet to år siden. Nu vi er i epoke III, så er 46096 et meget fint sæt med fem DSB H0 P-vogne belæsset med kul. Ikke dårligt bag en MY’er – eller MV’er.
37925 er en H0 baureihe 042 fra DB i epoke III. Det er en komplet nykonstruktion med klokkeanker lige i mavsen, så køreegenskaberne må forventes at være fremragende. 42’eren er med oliefyret tender.
Hvis vi lige træder et skridt længere tilbage i såvel epoke som produktionsrække, så er 42283 et genoptryk med en ekstra pakvogn i trækket af det meget imponerende 6-vogns H0 Rheingold-vognsæt.
I forbindelse med et genoptryk af flere modeller fra ”Vom Erz zum Stahl” serien, sender Märklin nu en epoke III version af det dieselhydrauliske lokomotiv, Lollo, (37740) på markedet. Det er en fuldstændigt ændret metalkonstruktion i den populære røde/blågrå DB-lakering.
Skal vi have lidt mere fart over feltet, så har Märklin ændret TGV POS’en, så den nu kommer i en flot H0-version af Thalysen (37791). Sættet er et 4-vogns sæt i epoke VI-lakering. Man kan udvide trækket med hele tre forskellige slags 2-vogns udvidelsessæt, 43421, 43431 og 43441, så man får strikket et virkeligt flot højhastighedstog i den allermest moderne udførelse sammen.
26490 er et herrelækkert 7-vogns (inklusive lokomotiv) extruderet H0-sæt af det amerikanske WABASH Blue Bird sæt. De sølvfarvede og blå aluminiumsvogne inklusive en særdeles flot slut- og udsigtsvogn bliver trukket af den tunge Alco-diesel, der er en streg mere potent end F7-enhederne. Let savlen er på sin plads, og æsken er i et rent retro-design. OBS! Sættet er ifølge kataloget begrænset til 999 sæt, hvilket dog senere er blevet ændret til – ups, trykfejl – 1.999 stykker. Mon ikke direktionsgangen blev overrasket over de mange bestillinger på denne model.

Og så er der lige en nyhed, vi ikke sælger: Nu kan du købe en app til din iPod/iPhone i AppStore’n. Det er en styring til Märklins Central Station, hvilket omsider giver brug af en iPhone mening...
I skala Z dukker de hyggelige små startsæt med ”spyfluen” (BR89/81569) og ”sputnikken” (V60/81564). Et hyggeligt gensyn med den klassiske skinneoval, strømforsyning, åben godsvogn og lukket ditto.
Og så skal vi lige tænke stort. Märklin har i skala I fremstillet en serie af nogle meget imponerende, lange personvogne i 1/2/3-klasse, 2. klasse og 3. klasse i grøn og brun – og grøn/brun. De flotte vogne er næsten 60cm lange lange og med bremsehuse og i epoke I prøjsisk udførelse. Der er tale om en engangsserie bestående af fire vogne. Alle vogne har indbygget dekoder til styring af lyset.
Trix (N, H0)
H0-nyhedsprogrammet fra Trix ligner i forbavsende grad Märklins – hvad der jo selvfølgelig ikke bør kunne undre. Vi ser også i Trix den fine 42’er (22372), BR216 Lollo (22174) og Thalys (22371) med de tilhørende vognsæt, 23466, 23467 og 23468.
Største nyhed i Minitrix er en af disse modeller, hvor man spørger sig selv, om man ikke har set den før? 12350 er den imponerende, tunge og ganske potente – selv i skala N – BR50 i DB epoke III udførelse. Modellen er forbeholdt Club-medlemmer og er i øvrigt udstyret med Giesl-ejektor i den meget karakteristiske skorsten. Bæstet trækker i øvrigt på fem aksler.
Samtlige resterende modeller i såvel N som H0 på Trix-programmet er gengangere i den ene eller anden forstand, og selv om der som altid er tale om flotte modeller, så kan man ikke helt befrie sig for følelsen af, at man har set de fleste af modellerne før i een eller anden form. Men sådan er det selvfølgelig med historien. Der sker jo sjældent noget med tilbagevirkende kraft, så det kan være vanskeligt at hive nye modeller op ad hatten. Med fred være med det, for mange af varianterne i nyhedsprogrammet tåler en gensyn – selv om visse detaljer kan være opdateret.
LGB
Det er lidt usædvanligt, at de største nyheder fra LGB i år kan fås som enten enkelte eller dobbelte modeller. Den saksiske model I K (20980) er en fin lille 3-koblet maskine, der ret beset ikke er så gammel, som man skulle tro. Der er nemlig tale om en genopbygget museumsmaskine, som først kom på skinner i 2009, men ikke desto mindre en munter konstruktion.

Men nu kan jo diskutere, om ikke I K er en halv II K? Den saksiske II K (20990) er en dobbeltmaskine ryg-til-ryg, som kom til verden, da der opstod et behov på de saksiske smalsporsbaner for en stærkere trækkraft end I K’eren. Fire lokomotiver blev bygget sammen til dobbeltmaskiner, og resultatet er et absolut underholdende og finurligt lille lokomotiv – lidt som en ”clownmobile” fra cirkusverdenen, omend II K er bygget i ramme alvor.
NÜRNBERG, DAG 3
HELJAN (H0)
Vi vælger helt bevidst at undgå at nævne 0-skalaen, når vi siger Heljan, selv om Heljan på det seneste har fundet et stort hul i det engelske marked for en række meget flotte dieselelektriske og –hydrauliske lokomotiver primært i 0, men også i den pudsige 00-skala (1:76, men på H0-skinner). Trods en udtalt anglofili i Togcenters lokaler, så må vi nok erkende, at det danske marked for britisk 0-skala er ret minimalt.

Lad os i stedet kigge nærmere på Heljans danske H0-program. Litra P dukker op igen med numrene 915 og 920 (4387 og 4388) – og denne gang skulle den kunne køre ”ud-af-æsken”. Jasåeh???
Lige om hjørnet gemmer der sig en meget flot serie af skinnebusser fra FFJ (4100), OHJ (4101) og GDS (4102). Sættene består af motorvogn og bivogn, og de første skud er decideret nydelige. Man kan måske så rynke brynene og kigge lidt skeptisk på Heljans designere, for de nye sæt kan ifølge Heljans egne oplysninger ikke klare kurver mindre end 42cm (R3), hvad der i lyset af den dobbelte boggiekonstruktion og sidebanernes ofte krappe radier burde kunne gøres bedre. Men flotte er de, og lad os nu lige se, om ikke de alligevel kan snige sig igennem de snævre skinnestrækninger.
CA- og CAE-vognene er også på vej, og et kig på prototyperne afslører, at Heljan er helt oppe på den efterhånden høje standard, som virksomheden tegner sig for inden for vognmateriellet. Vognene er i dansk, rødbrun epoke III udførelse med syv planlagte litreringer for CA-vognen (525x og 526x) og fire litreringer for CAE-vognen (5259 og 526x).

Men der kommer faktisk så mange danske epoke III boggievogne i år, at man burde kunne genindspille ”En Mand ser Rødt” i en dansk MJ-version: ”En Modelbanemand ser Rødbrunt”! Vi lægger hårdt ud med BDh (5261) samt en fint detaljeret CAR-restaurantvogn i tre litreringer (525x og 5264). Der er også dømt kniv og gaffel med BRh’eren (5257 og 5258), medens den spændende CM/CMM er annonceret til 2012. Den er anderledes end andre danske vogne gennem sin tagrytter og brugen af enten Berliner- eller træboggier.
Ligesom vi har til gode at se CM-vognen i fysisk forstand, så kan vi også se frem til Triangel-motorvognen, som også skulle kunne komme på markedet i starten af 2012. Det er lidt tidligt at annoncere disse modeller, men måske formålet er at lukke døren for andre producenter af dansk isenkram.
KM1 (I)
Her er så modellerne til de MJ-folk, der virkelig tænker stort. Var det noget med en fin BR45 i enten epoke III- eller museumsudgave (10450x). 45’eren var det stærkeste godstogslokomotiv på de tyske baner i 1937 til 1969, og det er rigeligt gengivet i modellen. Med sine 80cm længde og en vægt på 8kg er MK1’s BR45 ikke for tøsedrenge. Vanen tro har modellen også ALT: Dampolien rækker til 40 minutter med dynamisk røgudvikling – altså med rigtige dampstød i 3-cylinder takt. Ja, alt virker og kan ses – men kom selv ned i butikken og få et kig. Selvfølgelig skal vi have een af de otte litreringer hjem.

Men selv i I-skalaen kan småt også være godt. Og hvis man gerne vil i gang med et seriøst I-anlæg, så leverer KM I nu et startsæt med dieselrangelokomotivet Kö 1 samt deles en Omk-vogn og en K06-vogn - begge med bremsehus. Sættet er planlagt til fire versioner i DRG/DB i epokerne II, IIIa/b og IV (10000x). Hvis der er nok efterspørgsel, kan DR-versioner i IIIb og IV også komme på tale. Sættet ledsages af en skinneoval på imponerende 5,3m x 2,9m samt en strømforsyning på 90VA og KM1’s digitale systemkontrol. Hele molevitten skulle gerne kunne levere for under 8.000,- smæk af de danske. Med henblik på KM1’s kvalitet er det herrenhyleme’ et tilbud!
VOLLMER (Z, N, H0)
Inden for modelbygninger er Vollmer ubetinget genbrugets mester. De samme dele – og bygninger – optræder i nye konstellationer med mere eller mindre heldige resultater. ”Julekapellet” findes allerede i N og H0, og nu kommer det også i Z (9412) og G (1290). Så er markedet vel også dækket med bayersk fryd og julesne. Der medfølger den frygtede CD med ”Glade Jul” på 15 sprog. Så kan man jo kombinere det tyrolske look med julemusik fra – øhhh – Polynesien? Så behøver man ikke engang julemaden for at blive utilpas...

I den mere seriøse ende af skalaen finder vi et særdeles anvendeligt kulanlæg (5772). Har vi ikke set sådan ét før? Jo, måske, men sjældent på hylderne i butikken. Vollmers anlæg fra ”Krumbach” er reelt nok og rigtig pænt. Det kunne også begå sig på danske epoke II/III anlæg.

Da der også skal være plads til overvægtige figurer på N-anlægget, så må vi glæde os over, at vi nu kan få en McDonalds (med McDrive) i N-skalaen (7765). Den ligner ikke helt konceptet fra Danmark, men til et tysk epoke V anlæg er den fortræffelig. Så ”Den gyldne Måge” byder velkommen til sultne N-figurer.

Det er også værd at nævne et par fine N-bygninger, nemlig 7640 og 7641, der er typiske fireetagers byhuse, som man ofte finder dem langs banestrækningerne i tyske byer – og som rigeligt kan dække samtlige epoker. Nydelige huse i et godt skalaforhold.
Tilsvarende er der i H0 et par ganske anvendelige to-familie huse, 3638 og 3639. Selv om bygningerne virker lidt kompakte, så kan de sagtens bruges i baggrunden af et villakvarter.
BUSCH (Z, N, H0, O)
Det kan godt være svært at se en egentlig linie i Buschs program i år – men vi kan li’, hvad vi ser. For MJ-folk, der kører tysk, har der længe været mangel på realistiske bondegårde – for de er nemlig ret store i Tyskland. Busch bruger nu også laserskæring til at blande materialerne i deres husbyggesæt – hvad der i sig selv er en nyhed, da huse ikke har været Buschs stærkeste kort.
Men check lige bondegårdene i N eller H0 (8236 el. 1501) samt laderne (8237 el. 1502). Store flotte modeller med afsæt i udskårne og indfarvede trædele. Seriøst flot! Ligeså imponenrende – omend lidt mindre – er smågårdene (8238 el. 1503 og 8239 el. 1504). Trækonstruktionen giver en flot realisme, som vil være svær at realisere med plastdele. I samme serie er der nu en række gangbroer (H0 1497), kapeller (H0 1509), kvægvægte (H0 1517) eller andehuse og dueslag (H0 1521). H0-banegården ”Kupferzell” (1468) er også et studie i kvaliteten i laserskårne trækonstruktioner. Wow!

Inden for H0-køretøjer er der en mængde nye, imporende epoke II og –III biler – især fra subagenturet Ricko-Ricko, men den model, der virkelig fanger øjet understøtter bonderøvstemaet perfekt. Det er en ualmindeligt køn lille Porsche Junior traktor (50000), rød med beige hjul og røde nav, og en kølerhjelm, der er åbnes i en vilkårlig vinkel, så man kan se motoren. Og set med danske øjne, kunne den godt ligne en Bukh lidt, så sådan en traktor må da ikke mangle på gården.
Hvis vi nu skal gribe i barmen – eller snarere patterne – på de større skalaer, så går Busch også ud på 0-markedet med en herlig bygning. Det er mælkelager (10060), der ledsages af 20 mælkejunger (10262) og en mælkekærre (10261). Spændende med interessen for O-skalaen.

Men interessen skyldes måske forhandlingen af de herlige amerikanske modeller fra MTH – typisk i størrelserne 0 og H0. Vi kommer i Togcenter til at føre flere af modellerne. På europæisk plan er den bayerske 3/6’er i 0 (12003398/-3399/-3400), som også leveres i en Reichsbahn 18’er (12003401) utroligt flotte modeller, der bevæger sig på en Roco-kvalitetsniveau. Disse smukke lokomotiver kan gøres endnu mere delikate med et 5-vogns Rheingold-sæt (120600180) – og i 0 bliver det rigtig flot. For lige at stimulere mundvandet, så har 3/6’erne og 18’erne en fuldmetalkonstruktion, motor med svingmasse, digitalstyring, stødstyret røgudvikling, gløder i røgkammeret og meget, meget mere.

For amerikanervennerne er der en potent GE Dash 8 i ATSF-livery i skala-0 (120029452). Igen er detaljerne imponerende med fuldmetalkonstruktion, to motorer, lyd, belyste nummerskilte, rødudvikling og roterende ventilatorer.
Men H0-folket skal heller ikke snydes for de flotte amerikanske modeller. Hvis ikke en Mallet-maskine rækker, så kan man fra MTH få Triplex-maskinerne (2-8-8-8-2) til enten 2- eller 3-leder drift (180031971 el. 180031945). Med en længde på knapt 400mm, synkroniseret røgudvikling, nedblændet lys, ægte kul i tenderen og fuldmetalkonstruktion er det også nogle vildt imponerende maskiner.

|